Vaše vzkazy a dotazy

Ježek - zácpa?

Krásný den.
Mám doma dvě ježčí holčičky, jednu teprve od neděle (zatím jsou každá v samostatné ubikaci). Když jsme druhou slečnu vezli v neděli domů, v přepravce udělala několik bobků, ale zatím jsem od neděle žádné bobky v kleci nenašla.
Ježčice je aktivní, v noci hrabe, pochoduje, stěhuje všechno... chuť k jídlu také má - pravda, je trochu vybíravá, ale červíky a oblíbené granulky, to si dá bez problému.
Ta možná zácpa mne ale trápí.... jak prosím poznat, zda doopravdy trpí zácpou? Je možné, že bobky jen zahrabává?? (Ale zkusila jsem trochu "prošťourat" podestýlku a nic jsem nenašla.) Nebo mám zajít na veterinu hned? Kdyby nechtěla jíst, nebo byla přešlá, už bych letěla, takto si nejsem jistá... děkuji moc za reakci!

Re: Ježek - zácpa?

Dobrý den,
většinou se při stresu z převozu a nového prostředí setkávám spíš s průjmem, ale zácpa, proč ne. Jestli ježour baští a nejeví známky toho, že má nějaký problém, tak bych počkala.

Ježčí záhada

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně chování ježka - samice. Bydlím na vesnici v řadovém domě - druhá od kraje. Mezi jednotlivými zahrádkami máme dřevěné ploty, s malými škvírami u okapových svodů. Pod terasou je výklenek, zadělaný dvířky z pletiva. Jen u okapového svodu je škvírka cca 10x10 cm. V současnosti výklenek využívám na hračky pro vnuky - tatry, míče , bábovičky .....Vše je v bednách a na plastové paletě a na jedné dřevěné. Dá se říci že v čistotě a chráněno před kočkami. A teď k samému dotazu.
Minulý týden soused ze třetí řadovky chytil na své zahrádce ježka, kterého pronesl sklepem a zanesl ho za řeku a náhon na louku ,cca 300 m. Dvě lávky. Přes řeku je kovová lávka a na každé straně dva vysoké kamenné schody. Za dva dny jsem chytila ježka já na své zahrádce, opět soused odnesl ježka za řeku. Další večer jsme chytili ježka na první zahrádce. Opět odnesen. Další večer byl ježek opět na mé zahrádce. Takže jsme mu na hřbet stříkli malý červený puntík a opět odnesli za řeku. Včera odpoledne přišli děti a chtěli hračky. Vlezla jsem pod terasu pro míč, a překvapilo mě kde se tam vzalo tolik suchého listí. Nadzvedla jsem dřevěnou paletu a nestačila jsem se divit. V listí a suché trávě ležel ježek s červeným puntíkem a s ním tam SEDM pichlavých kuliček velkých asi jako tenisový míček. Tak jsme je opatrně nabrali do kbelíku a konečně všechny odnesli opět za řeku do roští a trávy. Všem nám tady je záhadou, jak mohla máma ježka tolikrát najít cestu k mladým, přes lávky, asfaltovou cestu a jednu zahradu. Každopádně před takou věrností a péčí smekáme. Některé lidské mámy by se mohly od " mé ježčí mámy " učit.
Děkuji za odpověď. Hana

Re: Ježčí záhada

Dobrý den,
ač je to nepochopitelné, ježčí máma má jakýsi "radar" a velmi dobře ví, kde své děti nechala. Ježek v noci za potravou naběhá i několik km, takže nějakých 300 m i když s překážkami pro ni není žádný problém. Bohužel Vy jste udělala tu nejhorší možnou věc, že jste jí hnízdo rozbila. Pokud mláďata nebyla ještě venku, potřebují úkryt a jen tak nějakou "hromádku roští" ježčí máma neschválí. Důvod ubytování rodinky na Vaší zahradě byl určitě klid. Za řekou, kam jistě lidé chodí venčit psy je jejich osud více než nejistý... Pokud by se stalo, že by se mamina náhodou i s miminky nastěhovala zpět, nechte je prosím na zahradě vyrůst. Oni se Vám odvděčí likvidací neskutečného množství hmyzu a škůdců a později, až toho budou schopni, sami odejdou...

Dlouhý spánek

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, ohledně svého ježka. Mám ho doma třetí den, je lehce přes dva měsíce starý. Trápí mě jeho dlouhé spaní. Nevím, jestli je to normální, ale přijde mi už trochu moc, když spí od 4:00 až do 1 do rána dalšího dne... A to jsem ho musel sám probudit, protože jsem měl strach, jestli se mu něco neděje. Potravu přijímá dobře, granule i červíky, pít jsem ho osobně ještě neviděl, ale voda z misek ubývá. Napadlo mě, jestli by to nemohlo mít něco společného s vysokými teplotami venku, jelikož se teď pohybují kolem 35 stupňů. Doma v pokoji se teplota drží okolo 28 stupňů. (Na noc vždy klesne k 25). Prosím, poraďte, jsem zoufalý... Vím, že jsou ježci noční tvorové, ale přijde mi to už trochu moc.

Re: Dlouhý spánek

Dobrý den,
každý ježek má potřebu spánku jinou a není vyjímkou, že prospí až 21! hodin denně. Pokud baští a pije, je vše normální. To, že ježka nevidíte bude patrně způsobeno tím, že jej máte krátce, zatím se v prostředí rozkoukává a také mu bude vadit světlo. Pokud chcete, aby vylezl sám, v místnosti zhasněte, udělejte naprostý klid a ani se moc nehýbejte, protože ježek Vás slyší a pokud si není jistý, že je všude bezpečno, prostě nevyleze. Jinak se budete muset uchýlit k opatrnému probuzení, kdy ho odměníte třeba červíkem :)
28°C je zpravidla ok, včera se mi při podobné teplotě pokusila jedna holčička zhibernovat...

Whs

Dobry den, mam u sveho jezka podezreni na Whs, bohuzel. Mam v druhe kleci vedle dalsiho. Mam ho nejak dale izolovat? Moc dekuji za odpoved

Re: Whs

Dobrý den,
onemocnění se bude patrně časem zhoršovat, takže pak bude oddělení na místě, protože druhý ježek bude nemocného terorizovat. Toto onemocnění ale není infekční, takže z tohoto důvodu se bát nemusíte.

Jak vytopit výběh

Dobrý den.
Chtě bych poprosit o radu, jak nebo čím vytopit výběh ze dřeva (OSB)1mx1mx30cm, podlaha dřevo (OSB), strop plexisklo? Předem děkuji za rady.

Re: Jak vytopit výběh

Dobrý den,
já mám pod teráriem (OSB) 3cm polystyrenovou desku. Doma máme teplo dost, takže to nějak zvlášť řešit nemusím. Jinak doporučuji topnou desku Ultratherm, vyzkoušeno i v plastboxu

Přidat nový příspěvek

optimalizace PageRank.cz