Svrab

Již delší dobu se chystám k napsání těchto řádků, protože sama cítím, že je u nás v republice v této oblasti velmi "nejasno". Zaráží mě, jak často čtu o tomto problému, který je k mému velkému úžasu často "neřešitelný problém" a chovatelé hledají všude možně. Často se stydí navštívit zvěrolékaře, protože tu stále přetrvávají mylné představy, že je svrab a roztoči výsledkem "chovatele špindíry". Není tomu tak. Další problém však je dle mého trošku závažnější. Čeští zvěrolékaři často vidí ježka bělobřichého prvně v životě a sami nevědí, co s ním. Nemůžeme jim to mít "za zlé", s chovem ježků se tu teprve začíná. Myslím si, že spousta z nás experimentuje. Vážím si, když zvěrolékař přizná, že sám neví a "tak trochu se bojí", aby ježkovi nevědomě ublížil. Pochopila jsem, že nemají odborná doporučení a dávkování při léčbě ježků bělobřichých. Špatně zvolený lék či dávka, může způsobit totiž velké problémy, které mohou v nejhorším případě skončit smrtí ježečka.

Já sama v tomto podnikla "malou badatelskou výpravu", při které mi byly velmi nápomocné dvě šikovné slečny - zvěrolékařka Ivana Langová a Jana Müllerová – studentka z jesenické veteriny pana doktora Karla Babíčka, https://www.veterinarni-klinika.com/. Velkou měrou k mým vědomostem přispěly také stránky zahraničních chovatelů s velkou praxí a zkušenostmi.
Samotnou by mě však nikdy nenapadlo řešení, že svoji Dafinku "přeprodám dál", protože se úporně škrábe a já nevím, co s tím, a ať to řeší či neřeší někdo další. Ano, i s tímto jsem se setkala!
 
Veškerý tento text berte, prosím, jako doporučení k léčbě ježků bělobřichých. Rozhodnutí je plně na vás a vašem zvěrolékaři. Jsou to mnou prozatím vyzkoušené postupy léčby na Dafi. 
 
Co je to svrab? Svrab je parazitární onemocnění, které způsobuje několik druhů roztočů napadajících mnoho domácích i divokých druhů zvířat. Dospělé zákožky svrabové žijí ve spodní vrstvě kůže, kde vrtají chodbičky a kladou vajíčka. Celý vývojový cyklus zákožek trvá 17 až 21 dní a probíhá na zvířeti. Inkubační doba je variabilní – několik dní až týdnů a závisí na množství přenesených roztočů. Onemocnění začíná malými velmi svědivými lézemi, které se v důsledku neustálého drbání a lízání rychle rozšiřují a mění se na hluboký zánět kůže s druhotnou bakteriální infekcí. Kůže může na těchto místech zesílit a skládat se do záhybů.
 
Ušní svrab je nenápadnější, začíná zpravidla malými „bradavičkami“ na okraji ušních boltců. Způsobuje jej jiný druh zákožky.  Necháte-li ušní svrab příliš rozbujet, skončí to znetvořeným boltcem s okrajem zdeformovaným do tvaru květákovitých výrůstků. Tento typ svrabu není tak nepříjemný a zpravidla se lépe léčí.
 

                        

 

Svrab, který může mít váš ježek, nemusí být jen "ježčí", ale může být i od koček, psů a ptáků. Není způsoben jen špatným chovem či špínou. Je k tomuto několik vysvětlení. Jedním z nich může být i infikovaná podestýlka hoblin. Taktéž přenos z jiných zvířat, která doma současně máte, z venkovních výběhů, ale i od vás. Stačí, abyste před uchopením ježků pohladila třeba nakaženou kočku, či pochovala nemocné morče, které tisknete ke stejnému oblečení jako následně ježka..., a už je to tady. Taktéž "propuknutí" svrabu podpoří oslabený organismus ježka. Pak můžete čistit, jak chcete, přemýšlet a zkoumat, stejně se důvodu zřejmě nedopátráte.
 
Takže, pokud se váš miláček neúprosně škrábe a vypadávají mu příliš bodlinky, zřejmě bude napaden svrabem či roztoči. Jděte k lékaři. Tam se ježek podrobí důkladnější a odbornější prohlídce. Zda nemá stroupky či změny na kůži (šupinky). Taktéž mu bude, zřejmě odebrán seškrab kůže na několika místech. Při troše štěstí a větším napadení uvidíte pod mikroskopem "původce všeho - zákožku svrabovou". Počítejte s tím, že budete muset preventivně léčit všechna zvířata, která v domácnosti máte, jinak by úsilí bylo zbytečné! Všechny ubikace budete muset samozřejmě dezinfikovat (např. Savem…) a dodržovat větší hygienu při manipulaci s nemocnými ježky. Ne tak skrz vás, že byste také svrabem onemocněli, ale kvůli přenosu na ostatní zvířátka. Avšak dodávám, že i u citlivějších lidí se přenos může projevit drobnými pupínky a „krupičkou“ na kůži.  Nic však raději nedávejte mláďatům do 100 g. To asi opravdu raději počkejte, až povyrostou. Lék se aplikuje jako spot-on na kůži. Nic se nepíchá, nic ježka nebolí. U přípravku Stronghold je dokonce dovolená aplikace u březích a kojících samiček. Zahraniční chovatelé uváděli, že dlouhodobě nepozorovali žádný problém, a to ani u kojených mláďat (přenos mlékem od samiček). Takže,  všichni, prosím, pamatujte, že pokud přinesete domů nového ježka, dejte mu alespoň třítýdenní karanténu, abyste zjistili, zda je vše v pořádku, neprojeví se nějaké onemocnění a vy měli čas zajít popř. ke zvěrolékaři. Ať si nenakazíte všechno ostatní zvířectvo, co doma máte. Bylo by to opravu zbytečné.
 

Léčbu svrabu jsem zahájila pomocí Biomectinu, který obsahuje látku Ivermectin. Zvěrolékařka znala potřebné dávkování a věděla, že "se používá". Je uváděn v odborných publikacích. Jen pro bližší informace. Aplikuje se 0,3mg/kg - lze dát buď injekcí pod kůži, nebo jako spot on na kůži - i když u některých zvířat se nemusí kůží vstřebávat v dostatečném množství. Dafi se po třech dávkách škrábat přestala, za měsíc se však škrábat opět začínala. Dověděla jsem se od zahraničních chovatelů, že léčba Ivermectinem není dostatečná. Taktéž se občas vyskytly informace, že po této látce ježek uhynul. Zda to bylo způsobeno špatným dávkováním, alergickou reakcí nebo "něčím dalším" u konkrétního jedince - nevím. Zda se může podávat kojícím a březím samičkám jsem také nezjistila, protože v zahraničí od této léčby spíše ustupují.
 
 

Při tomto zjištění jsem již Dafi aplikovala jiný druh léku, a to Stronghold  6% pro koťata a štěňata (růžové balení). Ve všem jsem se řídila jen radami zkušených zahraničních chovatelů. Paní doktorce jsem odsouhlasila, že beru riziko na sebe, protože k tomuto léku neznala potřebné dávkování. Věřila jsem, že v zahraničí mají s ježky velké zkušenosti a nikdo jim nebude chtít ublížit. Tento lék obsahuje Selamectin a v zahraničí je často uváděn pod názvem Revolution. Dávková zhruba sedělo, i když někteří chovatelé uváděli dávkování odvozené od váhy psů (druh pro nejmenší pejsky), někteří jen velmi laicky v kapkách. Předpokládaly jsme, že 1 kapka je 0,05 ml Strongholdu pro koťata a štěňata. V tom případě se má dát 1 kapka ježkům do 400 g a dvě kapky ježkům nad 400 g. Aplikuje se na kůži (pro lepší manipulaci ve stříkačce s jehlou) do míst mezi lopatky - za ouška. Případná druhá kapka se má dát po směru růstu bodlin blíže k zadečku. Prozatím jsem zkusila 1 kapku pro Dafi, která váží 380 g a má "neustále" se opakující problémy. Do týdne se přestala takřka škrábat, ale ne zcela. Jak se uvádí, budeme lék aplikovat ještě jednou, a to za 3 - 4 týdny, opět jako spot-on, avšak možná ve větší dávce). Co se mi líbí, nemusím se bát, pokud by byla Dafi březí a čekala mláďata.
 
Dle posledních informací z VFU v Brně: o toxicitě Biomectinu neříkají nic. Ale Strongoldu doporučují i vyšší dávku, klidně prý i jednu celou pipetu pro štěňata a koťata na ježka cca 0,5 kg hmotnosti. Neměla by ublížit. 
 

               

Ani po jednom léku jsem u žádného z mých ježků nepozorovala reakce či problémy. Cena za léčbu Ivermectinem je asi 70 Kč za jednu aplikaci (jsou potřeba tři, někdy až pět). Cena za Selamectin je asi 300 Kč. Aplikovat stačí max. dvakrát,  musí se však zakoupit jedna celá ampulka, která ale vystačí teoreticky na víc ježků či aplikací... Takže si myslím, že se to cenově "dá zvládnout" a žádného chovatele, který je schopen dát za ježka spoustu peněz tato částka nezruinuje.
 
Jak lék působí? Po aplikaci na kůži (kápnutím za krk) se vstřebá do kožního mazu, chlupových folikulů a částečně do krve a účinkuje tak v celém těle. 
 
Oba léky jsou pouze na lékařský předpis u zvěrolékaře, nejsou ve volném prodeji. Sami nic nepodnikejte a jděte se radit k odborníkům. Popřípadě si vytiskněte tento můj pokus o osvětu a můžete ho dát přečíst lékaři.
 
Až bude k dispozici odborná práce slečny Jany Müllerové, s jejím souhlasem, ji zkusím také zveřejnit. Je studentkou "Veteriny v Brně" a sem k nám jezdí na praxi. Naše ježky si velmi oblíbila, stejně jako paní doktorka. Jsou to naši miláčkové...
 
Pokud má někdo zkušenosti s jinou léčbou, tak veškeré informace velmi ráda uvítám. E-mail mám uvedený. :-))
 

                

převzaté obrázky (jezyniec) - parazité u ježka (ne přímo svrab), vpravo na snímku jsou vidět vajíčka parazitů
 

 

Dafi už má patrné změny i na oušcích. Ty se objevily až po docela dlouhé době, kdy se škrábala. Nejhorší „výrůstky“ má odstraněné, protože asi hodinu před focením byla na veterině, kde byl proveden seškrab na vyšetření.
 
Snad závěrem bych chtěla říct, že je nutné nezaměňovat svrab s výměnou bodlinek u mladých ježků. To bývá často příčinou jejich častějšího škrábání a vypadávání bodlin. V tomto případě je ježek naprosto zdravý a o žádný svrab se nejedná. Časem se vše upraví. Ani občasné poškrábání ježka nelze brát jako příznak nemoci. Je to živý tvor, který se občas poškrábe a navíc často žije na podestýlce z hoblin, které se mu dostanou mezi bodlinky a tam mu vadí, takže se je snaží samozřejmě odstranit. Někdy může být taktéž i příčinou škrábání pouze příliš suchá kůže.
 
Naše Dafi byla léčena se svrabem v okamžiku, kdy se asi dva dny neúprosně škrábala. Tak, že se nebyla schopna ani v klidu najíst. Její stav se znatelně zhoršoval. Začala se budit i během dne. Neměla však zatím znatelné známky na kůži (např. stroupky). Časem se svrab začal projevovat i viditelnými změnami na uších. Po tomto zjištění jí byla podána vyšší dávka Strongholdu, dle doporučení z VFU Brno.
 

S laskavým svolením autorky článku Dagmar Němcové

www.hedgehog.cz

optimalizace PageRank.cz