Zoonózy - Exotická zvířata a exotické nemoci

Každý rok jsou doslova stovky milionů zákonně dovezených exotických zvířat do USA a Evropy. Mnohé z těchto zvířat, které dnes šťastně poskakuje, plave nebo se plazí v divočině v Jižní Americe, Asii nebo Africe se ocitne v kleci v některém dětském pokoji ani ne o týden později. Velmi často mnoho z těchto domácích zvířat není předmětem karantény ani veterinárního vyšetření a přijde přímo z keře do našich domovů. Bohužel mnoho majitelů exotických domácích zvířat je zcela neznalých rizik, která tato zvířata mohou představovat pro jejich zdraví.

 

Zoonóza je nemoc, která může přeskočit ze zvířat na člověka. Třeba "Prasečí chřipka" je velmi dobrý příklad zoonózy. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí říkají, že tyto typy nemocí tvoří 75% všech vznikajících infekčních hrozeb. Zde je jen malá ukázka z chorob, které exotická zvířata můžou přenést na člověka.

  • Kravské neštovice - Před nedávnem byli ve Francii čtyři lidé nakaženi Kravskými neštovicemi po poškrábání krysami ze zájmového chovu, které byly všechny zakoupené od stejného zverimexu. Ve třech případech byla k léčbě onemocnění nutná operace.
  • Salmonella - Většina Salmonellových infekcí pochází z kontaminovaného jídla. Nicméně se odhaduje, že 5% infekcí je spojeno s domácím zvířetem. Přibližně 90% plazů, zejména leguáni a želvy, jsou nositeli SalmonellyMezi lety 2003 a 2004 bylo v USA mnoho lidí napadeno rezistentní formou choroby, která byla následně spojena s chovem pet křečků a dalších hlodavců. V roce 1994 byly Afričtí Pygmy ježci spojeni s vzácnou formou Salmonella ( S. tilene ), když se 10 měsíců stará holčička stala prvním člověkem, u kterého byl zdokumentován tento typ. Její rodina je vlastníkem stáda 80 ježků a i když ona sama s nimi nebyla ve fyzickém kontaktu, Salmonella se na ni přenesla od rodinných příslušníků, kteří se o stádo starali. Stejný sérotyp byl později diagnostikován u deseti majitelů ježků v Kanadě. Další případy nakažení formou Salmonella typhimurium z konce roku 2012 www.cdc.gov/salmonella/typhimurium-hedgehogs-09-12/
  • Psitakóza - Toto onemocnění se přenáší od exotických ptáků v zájmovém chovu (ary, andulky, korely). Psitakóza může způsobit těžký zápal plic, na který již několik lidí zemřelo.
  • V Nové Anglii v roce 2005 zemřeli tři pacienti po transplantaci orgánů z lidského dárce, který byl napaden virem lymfocytární choriomeningitidy od křečka.
  • Monkeypox - V roce 2003 došlo k vypuknutí epidemie Monkeypox v USA. Monkeypox vypadá podobně jako neštovice a mezi její příznaky patří horečka a rozvoj o papulární vyrážky. Ve všech případech byli lidé s onemocněním v kontaktu s domácími psouny prériovými, kteří pocházeli od stejného zdroje. Monkeypox se obvykle na člověka přenáší od hlodavců nebo primátů, prostřednictvím krve (při kousnutí).
  • Kožní onemocnění - Dermatofytóza neboli Tinea je vlastně plísňové kožní infekce. Ze zvířat se na lidi šíří nepřímým kontaktem a napadá kůži, vlasy a nehty. Jeden ze zdrojů tohoto onemocnění je prokázán u pet a divokých ježků. Tři lidé byli infikováni trichofytózou dvěma ježky zakoupenými od stejného chovatele.
  • Další veterinární studie ukazují alarmující počet zoonóz, které můžou nést jak divoká zvířata, tak domácí pet ježci. Mezi potvrzené onemocnění patří Salmonella, pseudotubercolosis, Mycobakterium marinum, herpesvirus, včetně lidského herpes simplex a vzteklina. Mezi zatím neprokázané, ale pravděpodobně přenášené onemocnění patří Yersina pestis (také odpovědná za dýmějový mor) a hemoragická horečka.

CO MŮŽETE UDĚLAT, ABY SE SNÍŽILO RIZIKO INFEKCE?

Mnoho výzkumníků v oblasti infekčních nemocí aktivně odrazuje lidi od vlastnictví jakéhokoli druhu exotického domácího mazlíčka. Nicméně, i přes tato varování se miliony z nich po celém světě dělí o své domovy právě s exotickými zvířátky. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mají několik webových stránek, které poskytují některé vynikající rady pro snížení rizika infekce a informace o nemocích samých:  HEALTHYPETS  (jsou v angličtině).

Pokud se rozhodnete pro nákup exotického zvířátka, kupte si jej raději od renomovaného chovatele, spíše než ve zverimexu, kde Vám nemohou poskytnout více záruk a informací o původu zvířete. Riziko nákazy nějakou strašlivou nemocí od Vašeho domácího mazlíčka, je relativně malé, vlastníci si ale musí být vědomi toho, že je reálné a existuje. Pokud už musíte vlastnit zvíře z odchytu, samozřejmostí je karanténa. Dodržování hygieny - mytí rukou po každé manipulaci se zvířetem, pravidelná dezinfekce ubikací, nenechat se zvířaty olizovat, atd., by mělo být samozřejmostí u všech domácích mazlíčků.

optimalizace PageRank.cz