Hibernace

Jak uvádějí různé veřejnosti dostupné zdroje, Africký Pygmy ježek pochází z oblastí, kde teplota po celý rok neklesne pod 20°C, ve své domovině tedy nezimuje a hibernace, vzhledem k tomu, že není schopen na tento stav svoje tělo dostatečně připravit, je pro něj smrtelná.

Podle výzkumů, které jsme prováděli a nezávisle na nás také naši němečtí kolegové, se zdá věc poněkud složitější, než na první pohled vypadá. Náš výzkum začal přibližně počátkem listopadu, kdy se mi s pozvolně klesající venkovní teplotou a úbytkem přirozeného denního světla během jednoho týdne ozvalo několik majitelů ježků se stejným problémem - ježek spí, má studené břicho a nohy a když jej probudí, je malátný a špatně chodí. Po rozehřátí u zdroje tepla, případně vlastním tělem byl ježek do půl hodiny fit a tvářil se, jako kdyby se nic nestalo. Přibližně o měsíc později jsem měla možnost vyzkoušet si všechno "z první ruky", když se o zazimování pokusily dvě z mých samiček. Nutno podotknout, že ježci žijí v naší kuchyni, kde teploty nikdy neklesnou pod 22°C, většinou je v místnosti okolo 25°C a někdy i více. Vzhledem k tomu, že místnost je poměrně frekventovaná, svítí se v ní i do pozdních večerních hodin, takže ježci nedostatkem světla a zimou rozhodně netrpí.

První ze samiček je již dospělá, na podzim se však razantně zvýšila její váha, a to o celých 80g. V té době také poklesla její aktivita, dřív poměrně "živá" ježinka začala být stále ospalá a z domečku vylézá pouze na krmení. Krmivo změněno nebylo, pouze byly ze směsi vyjmuty více tučné granule a jejich denní dávka nahrazena granulemi s menším obsahem tuku. První pokus o hibernaci jsme zaznamenali počátkem prosince, druhý následoval cca o dva týdny později. Nyní, na konci ledna její váha pomalu klesá, chování se však nezměnilo.

Druhou samičku jsme si přivezli počátkem listopadu, kdy již bylo poměrně chladné počasí a mrzlo. Váhový přírůstek se tedy nedá přesně stanovit, neboť samička je stále ve vývinu. Od začátku se jeví ospale, denní dávku granulí vždy sežrala bez problémů, pouze hmyz začala přijímat až po čtyřech týdnech u nás, ve věku cca 4 měsíců. První pokus o zazimování přišel přibližně v polovině prosince a od té doby jej zopakovala ještě dvakrát.

Podle dostupných informací, které nám byly chovateli poskytnuty (zúčastněným děkuji), se zdá, že na některé ježky zima působí více a na některé méně. Pokusy o hibernaci jsme se pokusili setřídit podle věku, pohlaví, barvy a teploty v ubikacích "postižených" zvířat.

  v ČR v Německu
počet vzorků 5 25
pohlaví samice 22 samic, 3 samci
barva světlá, Apricot-Cinnamon různé, cca 50% světlé, 50% tmavé
věk různý různý
teplota 20-26°C 20-28°C

 

Jak je vidět z tabulky, hibernace postihuje v převážné většině samičky. Objevily se i spekulace, zda nemůže být příčinou změna tlaku vzduchu při nástupu mrazivého počasí, na kterou vnímavější jedinci reagují zazimováním. V počasí se bohužel ale vůbec nevyznám, takže tuto domněnku nemohu potvrdit ani vyvrátit.

Další domněnkou, která se jeví jako pravděpodobnější, jsou - vzhledem k původu pet ježků - sklony k zimování u ježků alžírských barev. Pet ježci dneška jsou kříženci ježka bělobřichého a ježka alžírského, který v Evropské části výskytu také zimuje. Pokus o zazimování by tak mohl být projevem pudů původních zvířat použitých při křížení, o kterých si myslíme, že jsou již dávno zapomenuty. Moje samičky, které pokusy o hibernaci projevily jsou alžírských barev, bohužel jiné zdroje alžírskou nebo WB variantu neuvádějí.

Všichni zkoumaní ježci hibernovali od října do ledna. V Německu probíhal pokus dříve, než u nás a v únoru již prý pokusy o zazimování nezaznamenali.

V každém případě, pokud je Váš ježek méně aktivní a při kontrole zvířete zjistíte, že má extrémně studené břicho a nohy, je třeba jej ihned probrat - zahřát a poté si s ním hrát, dokud se jeho teplota a chování nevrátí k normálu. Rozhodně nevracejte do ubikace pouze napůl probuzené zvíře! Mohlo by se stát, že se okamžitě pokusí usnout znovu a Vy byste si toho již nemuseli včas všimnout. Pokud už máte doma ježka, který na hibernace "trpí", je třeba jej pravidelně kontrolovat a v případě potřeby včas zasáhnout. Jen tak se s Vámi Váš pichlavý kamarád ve zdraví dočká jara.

EDIT: Odpověď na dotaz z poradny, jak hibernaci řešit.
Hibernace je bohužel stále častý problém, i při teplotách, kdy by ji člověk ani nečekal. Mám osvědčené topné podložky Ultratherm 15W. Jsou bez termostatu, ale není třeba je vypínat. Lze je umístit i pod plastový box (Ikea, Hornbach), pouze u klasických rody boxů, které jsou určeny pro králíky mi pak lidi psali, že jim box po nějakém čase popraskal. Podložku lze umístit i přímo do ubikace, ale při použití na dně je dobré ji dát třeba do povláčku na polštář, aby ji ježek hrabáním nepoškrabal. S podložkami jiných značek nemám dobré zkušenosti, pracovala jsem nějaký čas i jako reklamační technik a viděla jich dost spálených na to, abych se osmělila je nechat ježkovi v ubikaci bez dozoru.
Případně lze, pokud je ježek samička mu pořídit kamarádku. Když je samiček víc pohromadě, pak jsem u nich již hibernaci řešit nemusela ani při nižších teplotách. Při tomto způsobu ale nesmíme zapomínat na to, že dva ježci potřebují 2x tak velký prostor, a že ani dvě samičky se nemusí dobře snášet.

Teplo je relativní pojem. Pokud ježek fučí, je málo aktivní a je nepříjemný, ale přímo nehibernuje, je nejpravděpodobnější, že má zimní útlum. Takže jako první změřte teplotu přímo v domečku, ideálně by tam mělo být 24-26°C. Pokud máte klec nebo box bez víka, je to také špatně. Ježkovi se možná na kousku topí, ale zbytek? Další věcí je umístění samotné ubikace. Já mám v horních krásných 28, ale při zemi je sotva 20... V neposlední řadě spousta lidí zapomíná na světlo a má ježka třeba v ne příliš frekventované místnosti, kde je v zimě imrvére tma. Protáhněte ježkovi den na 12 hodin. Stačí k tomu obyčejná lampička. Naprosté většině ježků, i když třeba přímo nehibernují, ale mají tento útlum to pomůže. Případně můžete pořídit kamarádku, za podmínek uvedených výše.

optimalizace PageRank.cz