Chyby a omyly
Vzhledem k tomu, že je ježek poměrně oblíbené zvířátko a v mnohých případech se dostalo do rukou i lidem, kteří o jeho chovu nemají sebemenší ponětí (chovatelská podpora ve stylu "žere granule" opravdu nestačí), nastaly neuvěřitelné zmatky v určování barev ježků, i když barevný standard stanovený IHA snad nemůže být jasný pouze někomu, kdo neumí číst.
Možná, že se chyby v určování barev objevily z neznalosti dvou barevných sad - WB (white-bellied) a algerian. Možná, že z nedostatku citu chovatele pro určení barvy, možná, že každý četl pouze první odstavec z barevného průvodce - jinak si nedovedu vysvětlit absolutní nadvládu zbarvení Salt and Pepper mezi prodávanými mláďaty, i když jejich barva má do černého Salt and Peppera ještě hodně daleko.
Oprostím se od faktu, že někteří chovatelé neumí barvu ani správně napsat (viz. nesprávné termíny angerine, cinacot, atd.) a budu se soustředit pouze na opravdu velké přešlapy.
Algerian Black & Salt and Pepper
Jedná se o alžírskou (Black) a WB (Salt and Pepper) variantu úplně černých ježků. Tzn. černé bodliny, černá maska, černý nos, černé mramorování na břiše a nohou. Algerian Black může mít trochu narezlé čelní dvojitě pruhované bodliny mezi černými pruhy, tam, kde je bude mít Salt and Pepper bílé. Tato dvě zbarvení tedy nemají žádné čokoládové nosy, žádné rezaté ostny po celém těle, žádné hnědé či šedé masky. Prostě jsou černí.
Všeobecně vžitý omyl: Salt and Pepper je každý ježek, který má jednotlivé bodliny tmavě a bíle pruhované.
Opravdu omyl. Tmavě a bíle pruhované bodliny mají všichni ježci od zbarvení Chocolate až po černé. Na této škále existuje řada dalších zbarvení.
Všeobecně vžitý omyl: Algerian Salt and Pepper
Nechápu, jak někdo, kdo se ježky zabývá může vytvořit toto spojení. Zbarvení Salt and Pepper patří do sady WB, logicky tedy nemůže být Algerian.
Dark Grey
Toto zbarvení je poněkud zrádné i pro zkušené chovatele. Ježci Dark Grey jsou jako malí téměř černí, ale velmi rychle zesvětlají, většinou tak do půl roku, a to až do zbarvení Grey či Chocolate. Pokud chovatel není obeznámen se záludnostmi této barvy, většinou Vám takového ježka prodá jako Algerian Black či Salt and Pepper a do půl roku budete nemile překvapeni, že z něj máte čokoládu. Rozdíl mezi černým a Dark Grey ježkem se pozná nejlépe ihned po narození. Zatímco černý ježek bude mít tmavou kůži ihned po narození, Dark Grey začíná tmavnout až 2-3 den života.
Cinnicot
Cinnicot je zvláštní zbarvení, u něhož jsou v různém poměru promíchány Cinnamon a Apricot ostny. Pro jeho přesné určení, neboť máme tři druhy této barvy v každé variantě, je nutné počítat i se zbarvaním masky, kůže a nosu. Dvojí zbarvení bodlin je důležité rozpoznat hlavně u alžírské varianty, která má šedou kůži a je tedy velmi snadné je zaměnit s barvami Cinnamon či Brown.
Snowflake
Ježci těchto recesivních zbarvení mají 30-80% bílých bodlin promíchaných s pruhovanými. Někdy bílé bodliny tvoří jednolité fleky, pod kterými je však tmavá kůže. Pokud má ježek pod fleky kůži růžovou a ostatní kůže pod tmavými bodlinami je šedá, nejedná se o Snowflake, ale o vzor Pinto.
Všeobecně vžitý omyl: Ježek při položených bodlinách vypadá jako bílý, takže to bude Snowflake.
Možná tak vypadá, ale není to Snowflake. Někteří ježci mají bílé konce bodlin tak dlouhé, že při položených bodlinách tyto konce zcela zakryjí základní barvu. Ježek se tak jeví jako zcela bílý, ale jedná se zas a pouze o solid (základní) barvu. Snow ježek má 30-80% bodlin úplně bez pruhování.
White & Double White
White ježci mají 95-97% bodlin úplně bílých, kůže je dle základního zbarvení (u tmavých barev šedá, u světlých růžová, u světlých alžírských se šedým nádechem). Pruhované bodliny jsou umístěny většinou na čele a nesmí jich být více, než 10. Pro Double White platí to samé, avšak ten nemá vůbec žádné pruhované bodliny.
Všeobecně vžitý omyl: Můj ježek má asi 20 tmavých bodlin rozmístěných po těle, ale jinak má bodliny bílé, takže to bude White.
Zase špatně. Pokud je pruhovaných bodlin více, než 10 a jsou navíc rozmístěny po těle ježka, jedná se o High Snowflake (v případě, že kůže odpovídá základní tmavé barvě po celém těle). Pokud jsou pruhované bodliny tmavé a kůže růžová, je ježek ve vzoru Tobiano Pinto (také nazývaný High White Pinto).
Reverse Pinto & Tobiano Pinto
V podstatě se jedná téměř o úplně shodný vzor, proto si jej chovatelé také tak často pletou. Oba musí mít více než 50% pinto znaků (bílé bodliny na růžové kůži), barevné skvrny jsou zpravidla situovány do oblasti hřbetu. Prakticky jediný rozdíl spočívá ve vybarvení masky a očí. Oči u Reverse jsou vždy růžové nebo červené, oči Tobiana tmavě červené (Ruby) nebo černé. Zatím co Tobiano může mít tmavou masku, Reverse ji nikdy nemá. Odd Eye ježci mohou být Reverse pouze při kombinaci Pink a Red očí. Jakmile je jedno oko Ruby nebo černé, je ježek vždy klasifikován jako Tobiano.
Všeobecně vžitý omyl: Ježek má na zádech jeden tmavý flek, jinak je bílý a má černé oči. Protože má jen ten jeden flek, je to Reverse Pinto.
Ani kdyby měl toho fleku pouze půlku, Reverse Pinto z něj neuděláte, pokud má černé oči. Zbarvení Reverse Pinto vyplývá už logicky z jeho názvu. Reverse = obrácený.