Jak převychovat fučáka na kamaráda

Osobně si myslím, že fuču úplně převychovat nejde. Má takovou povahu a ta se změnit nedá. Nicméně mám doma taky jednoho a za tu dobu co je u nás jsme udělali velké pokroky - takže nic není ztracené. 

1) Dobrůtky: Nejlepší způsob jak se s ježánkem sblížit. U nás nejlépe fungují červíci, a i když by se to nemělo, tak jednou za čas kousek piškotku. První měsíc, a je to tak vlastně i dodnes  mu dáváme červíky z ruky. Určenou dávku rozdělím do několika malých porcí, a vždy, když z dlaně dojí tak ho podrbu na bradě. Další porci dám zase na dlaň ale posunu ji kousek dál ať si přijde - a věřte tomu, že přijde.  Je to pro ně neodolatelná vůně. Tenhle bod nám pomohl asi nejvíce. 

2) Hlazení po bodlinách: Náš Thembi je na bodlinky dost háklivý. Máte vidět to tóčo, když mu na ně sáhneme. Ale řekla jsem si, že to tak nenechám, a sem tam ho zkouším hladit. A přišla jsem na to, že lépe snáší, když při hlazení víc "zaberu" (nevím jak jinak to popsat). Když jsem se bála a bodlin se dotýkala jen jemně, tak se začal vztekat. Takže se nebát přitlačit. Sice to chvíli trvalo, a i teď se občas vzteká, ale je to mnohem lepší. Posílám i video s pokrokem: https://www.youtube.com/watch?v=9cDJwUCQi5M

3) Hluk: Myslím, že je hodně důležité aby si ježánek zvykal na běžný hluk doma. Když ho máte v ruce, tak normálně mluvit nahlas, a třeba ho pustit na procházku a u toho dělat běžné domácí práce atd. Tím se taky hodně otrkal. Kromě sáčků, ty nemůže rozdýchat dodnes.

4) Kousání: To se prostě někdy stane, ale nemusí to nutně znamenat, že je agresivní! Jednou mě Thembi kousl, když jsem ho špatně chytla -,lekl se a kousl. Podruhé to zase bylo, když mi z rukou bylo cítit maso, prostě chtěl ochutnat. Hlavně když se stane, že kousne tak ho hned nevracejte do ubikace!!! Protože jestli je Váš ježeček zrovna případ - "bojím se = kousnu", tak mu hodně rychle dojde, že pokud vás kousne, poputuje zpátky do domečku.  

5) VĚNOVAT SE MU! : Každý večer si udělat čas (nebo alespoň tak často jak jen to jde) a brát ho ven. Pokud ho budete brát do rukou jednou za týden, tak je jasné že zapomene a radost z Vaší návštěvy určitě mít nebude. Jednoduše to chce LÁSKU A TRPĚLIVOST.  

To je asi tak vše co mě v tuto chvíli napadá, nejsem sice žádná odbornice, ale myslím si že jsme s Thembim udělali docela dost velké pokroky tak budu schopná alespoň v něčem poradit teda snad... takže se klidně ptejte. 

Přeji tedy hodně trpělivosti a držím pěsti. Hezký den, Romanette 

(autor: Romanette Skálová, https://www.facebook.com/romanette.skalova)

optimalizace PageRank.cz