Znaky a vzory

Ježci mohou mít v základní barvě (dominantní, recesivní i ředící) různé bílé skvrny. Tito ježci se nazývají pinto. Popis vzorů pinto a znaků na maskách naleznete v tomto článku.

VZORY PINTO

Jedná se o zvířata, která mají v základní barvě bílé skvrny. Kůže pod těmito skvrnami je růžová. Pokud má ježek pouze jednu malou skvrnku je to minimal pinto (slight pinto), výraz minimal (slight) se však v popisu barev neuvádí.

PINTO

Pinto ježek má bílé skvrny na méně než 50% jeho těla. V ideálním případě by skvrny měly být symetrické na obou stranách. 

TOBIANO PINTO (High White Pinto, Uber Pinto)

 

Tobiano Pinto má na více než 50% těla bílé skvrny. Někteří Tobianové mohou mít téměř všechny ostny bílé, vždy ale mají rubínové nebo černé oči.

OVERO PINTO

Overo Pinto má více než 50% těla s barevnými ostny. Bílé skvrny jsou podél linie ostnů. Overo má vždy bílou tvář (White Face) s jedním nebo oběma bílýma ušima. Eye patches jsou povolené. 

REVERSE PINTO

Reverse Pinto vypadá, jako kdyby jste se dívali na negativ fotografie Minimal Pinta. Reverse Pinto je téměř bílý, má jednu či dvě malé barevné skvrny, zpravidla na zádech. Barevná část tvoří maximálně 50% ostnů. Vždy má růžové nebo červené oči, pokud má oči ruby nebo černé, nejedná se o Reverse Pinto! Reverse Pinto je nositelem letálního faktoru.

WHITE PONY PINTO (White Headspines Pinto)

Poměrně nový Pinto vzor, kdy ježek má bílé bodliny na hlavě, ale tmavé obě uši. Nejvíce tento vzor připomínající "hřívu poníka" vynikne, pokud kromě bílých ostnů na hlavě má ježek jinak všechny bodliny tmavé. Ježek může mít jakoukoliv masku. Vzor může být i kombinovaný, např. White Pony Tobiano Pinto.

ODZNAKY MASKY

SPLIT FACE (Half Mask)

Split Face ježek má masku pouze na jedné straně obličeje. Pokud je maska úplně rovnoměrně rozpůlená, nazýváme ji Half Mask.

SPOTTED FACE (Pinto Mask)

Tzv. "tečkovaná tvář". Ježek, který má pouze malý flíček na jedné straně obličeje nebo malé množství barvy na obou stranách tváře. Pokud je barva na obou stranách, spíše použijeme označení Pinto Mask.

WHITE FACE

Tvář White Face ježka je úplně bílá, nejsou žádné barevné skvrny na obličeji.

PARTIAL BLAZE

Partial Blaze je bílý proužek, který zasahuje minimálně do 20% masky, ale nedosahuje úplně až k nosu. Barva je na obou stranách pruhu, ten může být i zahnutý nebo mimo střed masky. 

FULL BLAZE

Image is the property of Volcano View Hedgehogs - volcanoviewhedgehogs.com

Full Blaze je bílý proužek, který vede přes masku až k nosu, může ale jít i mimo něj. Barva je na obou stranách pruhu, ten může být zahnutý nebo jít mimo střed masky.

WIDE BLAZE

Wide Blaze je podobný Full Blaze, jen bílý pruh je mnohem širší a barevná část masky je tak menší. Pruh může být i zahnutý nebo mimo střed masky.

SNIP

Snip je růžová skvrna na jinak tmavém nosu. Velmi často ježek bude mít také Partial Blaze.

EYE PATCH (Eyeliner)

Zřetelné kruhy tmavého zbarvení okolo oka / očí, zbytek obličeje bývá celý bílý nebo z většiny bílý. Většinou Eye Patch mívá pouze jedno oko.

RACCOON EYES

Tento obličejový vzor má oddělené kruhy kolem očí (Eye Patch) od zbytku masky. Někdy může mít kruh pouze jedno oko, maska je však vždy plná.

RACCOON MASK

Raccoon Mask jsou velké skvrny okolo očí, nejčastěji obou, kdy barva masky okolo čumáku zcela schází. Může být přerušena pruhem (Blaze). Objevuje se pouze u alžírských barev.

BADGER STRIPES

Jedná se o dva pruhy v barvě masky, které z ní vybíhají po čele až do linie ostnů. Tyto pruhy mají pouze alžírské barvy.

QUAD STRIPES

Jedná se o čtyři pruhy v barvě masky, které z ní vybíhají po čele až do linie ostnů. Prostřední pruh může být slitý v jeden celek. Pokud ježek v masce nemá žádné bílé chlupy, používá se označení Full Mask. Tyto pruhy mají pouze alžírské barvy.

ODD EYES

Ježek s Odd Eyes má každé oko jinak barevné. Existují různé kombinace barev ve škále pink - red - ruby - dark, vždy však musí mít každé oko jinou barvu.

MISMATCHED EARS

Ježek s Mismatched Ears má každé ucho jiné. Většinou se jedná o jedno tmavé a druhé bílé. Je však jedno, zda je ucho celé v jiné barvě, než to druhé. Ježek může mít jinou třeba i jen polovinu ucha.

optimalizace PageRank.cz