Wobbly Hedgehog Syndrome (WHS)

degenerativní myelopatie, spongioformní leukoencefalopatie, progresivní paralýza

 

Bohužel zároveň s novými domácími mazlíčky přibyly také nové choroby charakteristické přímo pro domestikované ježky. Jednou z nich je WHS - česky by se mohla tato nemoc nazývat Syndrom chvějícího se/rozviklaného ježka - neurodegenerativní onemocnění ovlivňující mozek a míchu Afrického trpasličího (Atelerix sp.) a Evropského (Erinaceus europaeus) ježka. Prevalence tohoto onemocnění se v zájmových chovech Afrických Pygmy ježků v USA blíží k 10%. Už jen z důvodu prevence šíření WHS je nutné ježky registrovat v mezinárodním registru ježků a každé onemocnění také nahlásit. Výskyt onemocnění ve sledovaných rodinných liniích je potvrzen, což naznačuje dědičnost WHS.

Věková hranice pro nástup klinických příznaků je 1-36 měsíc, průměrný věk je 18 měsíců. Nemoc se vyskytuje u obou pohlaví stejně. Většina ježků se stane úplně imobilních do 18 měsíců od výskytu choroby. V současnosti není na WHS známý žádný lék. Příznaky lze na přechodnou dobu utlumit podáváním vitamínu E, nemoc se tím však nevyléčí a bude postupovat dále. 

Nemoc se projevuje vakuolizací buněk šedé kůry mozkové a míchy, která vede k neurogenní svalové atrofii. Klinické příznaky jsou soustavné padání k jedné straně, třes, vyboulení očí (exopthalmos), skolióza, záchvaty, svalové atrofie, potíže při polykání, podvýživa, postupné ochrnutí všech čtyř končetin a zřídka sebepoškozování. WHS se neprojevuje žádným zánětem centrální nervové soustavy, příčina onemocnění je neznámá.

Ježek s onemocněním WHS se zřetelně třese, ačkoliv se snaží stát na místě. Postupně úplně ztratí kontrolu nad svými svaly, onemocnění postupuje od zadní části těla k přední.

 

Pokud přijdete na to, že je Váš ježek nemocný WHS, okamžitě jej vyřaďte z chovu!!!

Wobbly Hedgehog Syndrome


autor Judith Dunkirk

 

Co je WHS?

WHS je zkratka pro Wobbly Hedgehog Syndrome. Nyní to vypadá, že každý ježek, který se při chůzi trochu viklá, má WHS, ale nic nemůže být vzdálenější pravdě. WHS je neurologická porucha a je poměrně vzácná. Odhaduje se, že asi 2–10% všech afrických trpasličích ježků má tento stav. Wobbly Hedgehog Syndrome by proto neměl být první věcí, která se vám vybaví, když se řekne kolísavý ježek, protože problémů se stejnými charakteristickými příznaky, které jsou mnohem častější, je mnohem více. Například počínající pokus o hibernaci, krvácení do mozku nebo ušní infekce jsou z hlediska symptomů velmi podobné WHS, zatímco tyto problémy se často snadno léčí. Neměli byste tedy hned myslet na WHS, když uvidíte kolísavého ježka.

Ale co to vlastně je WHS, kromě kolísavého ježka? No, hlavně poškození mozku, také známé jako mozkové léze. Nikdo neví, zda je to dědičné nebo způsobené jídlem, viry, bakteriemi nebo něčím úplně jiným. O tom se ve vědecké oblasti bohužel málo ví. Ale je to trvalé a poměrně obtížné diagnostikovat, a to i pro zkušeného veterináře! Pokud váš veterinář okamžitě pojmenuje WHS jako příčinu kolísavého ježka bez dalšího vyšetřování, pak možná budete lepší, když se vydáte na druhý názor. Viz nadpis „WHS jako diagnostika koše“.

Wobbly Hedgehog Syndrome je také progresivní, což znamená, že příznaky se postupně zhoršují. Je tomu tak proto, že buňky v mozku a míše odumírají a tělo v důsledku toho začíná být stále méně funkční. V průměru tento vývoj trvá asi 6 měsíců. Život ježka s WHS je tedy značně zkrácen a léčba se zaměřuje hlavně na přizpůsobení péče ježkovi a v konečném důsledku paliativní péči až k eutanázii zvířete.


 

Běžné příznaky

Ježci afričtí trpaslíci, kteří vyvíjejí WHS, často trpí výraznými příznaky, které se postupně zhoršují. První příznaky často začínají mezi 12 až 24 měsíci věku, i když pozdější a dřívější případy rozhodně nejsou vyloučeny. Existují také chovatelé, kteří pokračují v chovu u ježků s diagnostikovanou WHS a kteří si v příští generaci všimli, že to mladí vyvíjejí již kolem 6 týdnů věku! Neexistuje však o tom žádný spolehlivý důkaz. Následující příznaky od začátku do konce vývoje stavu mohou naznačovat WHS:

 • Nakloněná poloha hlavy
 • Narušení rovnováhy
 • Narušení koordinace pohybu
 • Kroužení
 • Ztráta váhy
 • Obtížnost nebo neschopnost polykat
 • Ztráta svalové hmoty
 • Převalení na jednu stranu
 • Nedobrovolné třesení
 • Agrese
 • Jednostranně vypouklé oko
 • Zvyšující se paralýza
 • Skolióza
 • Záchvaty
 • Totální paralýza těla


 

Diagnóza

Aby bylo možné diagnostikovat afrického trpasličího ježka, je třeba nejprve vyloučit všechny ostatní možné zdravotní problémy. Důvodem je, že mnoho zdravotních problémů může mít podobné příznaky. Infekce uší, krvácení do mozku a poranění mohou například také způsobit kolísavou chůzi a v některých případech dokonce paralýzu. V důsledku toho je velmi obtížné diagnostikovat WHS v životě, pokud není vyloučeno vše ostatní.

Poté, co africký trpasličí ježek zemře s příznaky, lze provést pitvu, která oficiálně určí WHS. Je to proto, že je možné podívat se přímo na mozkovou hmotu a určit léze. Jedině tak si můžete být 100% jisti WHS.

Před zahájením lékařského postupu je však třeba nejprve zkontrolovat, zda se ježek nepokouší přezimovat. To je docela snadné určit pocitem tělesné teploty ježka. Ježkovi zima? Pak se možná pokouší přezimovat. Viz článek „Jak poznám hibernaci“. Ježek teplý? Poté kontaktujte veterináře.
 

WHS jako diagnostika koše

Mnoho veterinářů nezná africké trpasličí ježky a znají pouze evropského ježka, aniž by věděli, že afričtí trpasličí ježci mají různé zdravotní problémy. Pokud už někdo o druhu něco ví, je to často velmi minimální a v případě problémů se často říká, že ježek má WHS, aniž by dělal další výzkum. Tento typ diagnózy je také známý jako „odpadková diagnostika“, protože diagnóza se používá pro všechny nedetekovatelné problémy. To je však velmi nebezpečné a může to zvíře zbytečně stát život.

WHS používají jako takzvanou diagnostiku odpadků veterináři s nedostatečnými znalostmi druhově specifických pro stanovení správné diagnózy. Můžete to uznat jako držitele, protože veterinář diagnostikuje WHS bez provedení dalších testů (krevní test, test moči, škrábání kůže, CT, ultrazvuk atd.). Takže aniž bychom nejprve vyloučili všechno ostatní. Pokud k tomu dojde, můžete se kdykoli obrátit na jiného veterináře, aby získal druhý názor. Nebo se zeptejte, zda by se váš veterinář chtěl poradit se zkušenou klinikou.


 

Léčba a paliativní péče

Léčba WHS není snadná. Když vám veterinář diagnostikuje WHS, musíte se připravit na to, že se váš ježek nezlepší. Je to progresivní degenerativní onemocnění. Po konzultaci s veterinářem se můžete rozhodnout poskytnout úlevu od bolesti. Ale nejdůležitější je, že výběh vašeho ježka je přizpůsoben vyhlídce na zdraví ježka. Jak se WHS dále vyvíjí, ježek již nebude schopen chodit a/nebo jíst správně. Pevný povrch je proto důležitý, aby mohl snadno zůstat a/nebo klouzat. A budete muset rozdrtit jejich jídlo nebo přejít na měkké jídlo. V mnoha případech je v pokročilém WHS nutné silové krmení, protože ježci již nemohou sami žvýkat.

Je také důležité dobře si promyslet, jak dlouho chcete, aby ježek žil s progresivním stavem. Poraďte se proto s veterinářem o nejlepším čase pro eutanazii. A zda byste chtěli nechat provést pitvu, která by oficiálně určila WHS. Pokud byl váš ježek zakoupen od chovatele, může vás chovatel také požádat o pitvu. Chovatelé často platí náklady za tento proces a mnoho chovatelů poskytuje na WHS doživotní záruku. V tomto případě tedy také zvažte, zda byste po tomto chtěli dalšího ježka.

 
optimalizace PageRank.cz