Etický kodex chovatele
Používáme stejný etický kodex, který byl vytvořen International Hedgehog Association (IHA). I když se jedná pouze o pokyny, splňujeme všechny tyto požadavky. Jsou velmi jednoduché a je snadné je dodržovat. Jako zodpovědný chovatel:
|
Náš chovatelský záměr
Vzhledem k tomu, že nepatříme mezi chovatele, kteří k sobě bez ladu a skladu dají pár zvířat, s tím, že "něco" vznikne a stali jsme se v podstatě šlechtitelským chovem, rádi ozřejmíme všem zúčastněným, o co nám vlastně v chovu APH jde. Chovatelské cíle jsou za sebou v pořadí podle důležitosti, kterou jim přikládáme.
1. Zdraví chované linie
Zdraví především. Afričtí ježci můžou trpět různými chorobami, z nichž některé mají genetický základ, predispozice k nim se v linii dědí. Záměrně si tedy vybíráme k dalšímu chovu zvířata, která nemají genetické zatížení a dispozice k onemocněním jako cukrovka, rakovina, WHS... Dlouhodobě sledujeme zdravotní stav a příčiny úmrtí jak předků našich svěřenců, tak i jejich potomků a blízkého příbuzenstva.
Cílem je dlouhověké zvíře bez predispozic k dědičným onemocněním.
2. Povaha
Vzhledem ke způsobu obrany APH a faktu, že povaha je také předmětem genetické výbavy mláďat po rodičích, je kladen na dobrý charakter při výběru chovných zvířat zvláštní důraz. Bohužel se z ježka fučáka nikdy mazlík nestane, projevy bázlivosti lze do jisté míry korigovat, ale je to běh na dlouhou trať a ne vždy se to podaří. Ježek - fučák by rozhodně neměl přijít do ruky majiteli - začátečníkovi, neboť z takového spojení jsou pak nešťastní oba dva.
Cílem je povahově vyrovnané a klidné zvíře, splňující nároky ideálního domácího mazlíčka.
3. Korektní exteriér
Ano, někdy se může stát, že se narodí zvířata, která mají drobné odchylky od Standardu. Narozdíl od příliš hranaté tváře nebo dlouhého nosu, kdy ježek sice vypadá jako myš, ale v plnohodnotném životě domácího miláčka mu to nijak nepřekáží, jsou i odchylky exteriéru, které by chovné zvíře rozhodně mít nemělo, jako třeba špatný postoj končetin, či deformity páteře. Tyto vady "na kráse" jsou již zatěžující pro celý organismus, neboť vlivem nerovnoměrného zatížení kostry dochází mimo jiné také ke vzniku artrózy a Vy pak místo hraní si se svým ježkem strávíte drahocenný čas lítáním na veterinu. Všechna chovná zvířata u nás plánujeme v nejbližší době nechat projít bonitací a nepochybujeme, že jim bude udělena chovná třída 1 - Chovný.
Cílem je zvíře plně odpovídající Standardu ve všech ohledech, s líbivým exteriérem.
4. Nová krev
Příbuznost ježků vzhledem k úzké genetické základně je veliká nejen v ČR, ale i po celé Evropě. I když je hledání nepříbuzných zvířat, která plně odpovídají našim požadavkům stále obtížnější, snažíme se najít vždy takové zvíře, abychom do českého chovu přinesli oživení v podobě absolutně nepříbuzného jedince. Jen tak lze zabránit nežádoucímu příbuzenskému křížení a s ním následným komplikacím, projevujícím se mimo jiné vznikem dědičných onemocnění.
Cílem je oživení chovu v podobě dovozu linií, které u nás ještě nejsou nijak zastoupeny, pro větší variabilitu genetické základny.
5. Barevná linie
Barva je tím, čím se nejčastěji řídí jak "mazlíkáři", tak i samotní chovatelé při výběru svého budoucího společníka, či chovného zvířete. Sice by to tak být němělo, nicméně nikdo si nekoupí zvíře, které byť má úžasné rodiče a je vymazlené do aleluja, se mu nelíbí. V barvách je to trochu výzva pro chovatele, neboť v tom nepřeberném množství, které jsou, se nelze věnovat všem barevným liniím a je třeba vybrat si jednu nebo dvě, které budou pro Vás stěžejní.
Cílem je dosažení méně obvyklých, hlavně recesivních zbarvení v liniích - tedy ustálení genotypu.