Etický kodex chovatele

 

Používáme stejný etický kodex, který byl vytvořen International Hedgehog Association (IHA). I když se jedná pouze o pokyny, splňujeme všechny tyto požadavky. Jsou velmi jednoduché a je snadné je dodržovat.

Jako zodpovědný chovatel:

 
 • nebudu vědomě rozmnožovat nemocné ježky.
 • nebudu prodávat zvíře se zdravotními problémy. Jedná-li se drobné zdravotní problémy, u kterých se očekává rychlé uzdravení, jako je hojení strupovitosti, budu novému majiteli k dispozici a budu poskytovat úplné informace a navazující pomoc.
 • budu vést zdravotní dokumentaci a pracovat na odstranění dědičných problémů.
 • budu dodržovat všechny místní i celostátní zákony a nařízení o chovu exotických zvířat.
 • budu prezentovat své ježky poctivě potencionálním kupcům a budu se snažit pomáhat nováčkům v chovu s pochopením jejich potřeb.
 • nebudu vědomě falšovat žádné záznamy, rodokmeny nebo registrace a zaregistruji své ježky v International Hedgehog Registry.
 • nebudu provádět žádnou příbuzenskou plemenitbu.
 • před zahájením chovu ježků se budu snažit získat informace o ježcích jako druhu a zajistím si zkušenosti z chovu zvířat obecně.
 • zajistím si zkušeného poradce, který mi bude pomáhat až začnu s chovem ježků, a budu se snažit dále prohlubovat své znalosti a sdílet je s ostatními chovateli.
 • zajistím odpovídající zdravotní péči pro své ježky.
 • nebudu vědomě zařazovat do chovu ježka, u kterého je podezření na genetické onemocnění.
 • tištěná kopie mých zásad a záruk je k dispozici všem zákazníkům při předání zvířete a od majitelů mých odchovanců též požaduji jejich dodržování.
 • budu podávat mým ježkům stravu odpovídající druhu v přiměřeném množství.
 • vynaložím přiměřené úsilí k udržení mých ubikací bez špíny.
 • budu poskytovat zvířatům kvalitní krmivo a vodu.
 • poskytnu ježkům prostředí, které je v přiměřeném rozsahu teplot a chápu, že atelerix albiventris/atelerix algirus nejsou určeni k režimu spánku.
 • budu uchovávat záznamy o mém chovu a zapojím se do mezinárodního registru ježků.
 • budu zvířata chovat v ubikacích, které jsou dostatečně velké pro adekvátní pohyb, a které jsou dostatečně odvětrané.
 • vynaložím přiměřené úsilí, abych zajistil-a, že kupující mých ježků jsou informováni o péči a chovu ježků v dostatečné míře, nejedná se o impulsivní nákup a kupující může poskytnout ježkům odpovídající a dlouhodobou péči.
 • nedovolím odstavení svých ježčat, dokud jsou kojeny matkou. Jsem si vědom-a toho, že se jedná o dobu obecně asi 6 týdnů, pokud toto není ovlivněno zvláštními okolnostmi a jsou-li splněny všechny potřeby ježčat
 • nebudu připouštět samičky před dosažením chovatelské dospělosti, což je ve věku 6 měsíců a nedovolím odchování více než dvou vrhu ročně od jedné samice. Jsem si vědom-a toho, že brzkým připuštěním může dojít k nezvratnému poškození vnitřních orgánů samičky a odchováváním více vrhů ročně k vyčerpání zvířete a tím i možnému zkrácení jeho života.  
 • samce lze použít v chovu od 5 měsíců
 • nebudu prodávat ježky osobám, které žijí v místech, kde je chov ježků nelegální a nebudu ježky vystavovat nebezpečným situacím/nebezpečnému životnímu prostředí.
 • tento bod není součástí kodexu IHA, ale je to nepsaným pravidlem u všech organizací zabývajících se chovam APH: nebudu připouštět samičky, které nedosáhly váhy 300g

 

Náš chovatelský záměr

Vzhledem k tomu, že nepatříme mezi chovatele, kteří k sobě bez ladu a skladu dají pár zvířat, s tím, že "něco" vznikne a stali jsme se v podstatě šlechtitelským chovem, rádi ozřejmíme všem zúčastněným, o co nám vlastně v chovu APH jde. Chovatelské cíle jsou za sebou v pořadí podle důležitosti, kterou jim přikládáme.

 

1. Zdraví chované linie

Zdraví především. Afričtí ježci můžou trpět různými chorobami, z nichž některé mají genetický základ, predispozice k nim se v linii dědí. Záměrně si tedy vybíráme k dalšímu chovu zvířata, která nemají genetické zatížení a dispozice k onemocněním jako cukrovka, rakovina, WHS... Dlouhodobě sledujeme zdravotní stav a příčiny úmrtí jak předků našich svěřenců, tak i jejich potomků a blízkého příbuzenstva.

Cílem je dlouhověké zvíře bez predispozic k dědičným onemocněním.

 

2. Povaha

Vzhledem ke způsobu obrany APH a faktu, že povaha je také předmětem genetické výbavy mláďat po rodičích, je kladen na dobrý charakter při výběru chovných zvířat zvláštní důraz. Bohužel se z ježka fučáka nikdy mazlík nestane, projevy bázlivosti lze do jisté míry korigovat, ale je to běh na dlouhou trať a ne vždy se to podaří. Ježek - fučák by rozhodně neměl přijít do ruky majiteli - začátečníkovi, neboť z takového spojení jsou pak nešťastní oba dva.

Cílem je povahově vyrovnané a klidné zvíře, splňující nároky ideálního domácího mazlíčka.

 

3. Korektní exteriér

Ano, někdy se může stát, že se narodí zvířata, která mají drobné odchylky od Standardu. Narozdíl od příliš hranaté tváře nebo dlouhého nosu, kdy ježek sice vypadá jako myš, ale v plnohodnotném životě domácího miláčka mu to nijak nepřekáží, jsou i odchylky exteriéru, které by chovné zvíře rozhodně mít nemělo, jako třeba špatný postoj končetin, či deformity páteře. Tyto vady "na kráse" jsou již zatěžující pro celý organismus, neboť vlivem nerovnoměrného zatížení kostry dochází mimo jiné také ke vzniku artrózy a Vy pak místo hraní si se svým ježkem strávíte drahocenný čas lítáním na veterinu. Všechna chovná zvířata u nás plánujeme v nejbližší době nechat projít bonitací a nepochybujeme, že jim bude udělena chovná třída 1 - Chovný.

Cílem je zvíře plně odpovídající Standardu ve všech ohledech, s líbivým exteriérem.

 

4. Nová krev

Příbuznost ježků vzhledem k úzké genetické základně je veliká nejen v ČR, ale i po celé Evropě. I když je hledání nepříbuzných zvířat, která plně odpovídají našim požadavkům stále obtížnější, snažíme se najít vždy takové zvíře, abychom do českého chovu přinesli oživení v podobě absolutně nepříbuzného jedince. Jen tak lze zabránit nežádoucímu příbuzenskému křížení a s ním následným komplikacím, projevujícím se mimo jiné vznikem dědičných onemocnění.

Cílem je oživení chovu v podobě dovozu linií, které u nás ještě nejsou nijak zastoupeny, pro větší variabilitu genetické základny.

 

5. Barevná linie

Barva je tím, čím se nejčastěji řídí jak "mazlíkáři", tak i samotní chovatelé při výběru svého budoucího společníka, či chovného zvířete. Sice by to tak být němělo, nicméně nikdo si nekoupí zvíře, které byť má úžasné rodiče a je vymazlené do aleluja, se mu nelíbí. V barvách je to trochu výzva pro chovatele, neboť v tom nepřeberném množství, které jsou, se nelze věnovat všem barevným liniím a je třeba vybrat si jednu nebo dvě, které budou pro Vás stěžejní. 

Cílem je dosažení méně obvyklých, hlavně recesivních zbarvení v liniích - tedy ustálení genotypu.

 

optimalizace PageRank.cz