Co určitě nepapat

Hodně lidí má pocit, že ježčí jídelníček je poněkud jednotvárný a ve snaze pichláčkům přilepšit se v mnoha případech dopouštějí fatálních chyb, které nakonec jejich kamaráda může stát nejen zdraví, ale i život. Hodně často stojí za selháním ledvin či jater přemíra nevhodného ovoce či zeleniny v ještě nevhodnější úpravě, případně jiné pochutiny, které s oblibou konzumujeme my, lidé. Je nutné si ale uvědomit, že ježek má trochu jiné potravní nároky, jeho primární složkou potravy by měl být živý hmyz a je také o hodně menší a vnímavější, takže jej může zabít i malé množství pro něj toxické látky.

 

Ovoce

Ježek by neměl jíst žádné ovoce, když už ho ale podáme, nebo s ním krmíme hmyz, určitě by to neměly být druhy uvedené níže.
Citrusy (pomeranče, citróny, grapefruit, limetky, mandarinky, pomelo, atd.): všechny tyto druhy nedáváme jednoduše proto, že jsou pro ježky příliš kyselé. Také slupky jednotlivých měsíčků se ježkům nedají jednoduše spolknout a mohli by se jimi udusit.
Sušené ovoce: hrozí uvíznutí na zubech nebo na měkkém patře a ježek se může udusit, většina sušených plodů je buď příliš tvrdá nebo lepí. Ten samý problém je i s různými druhy ořechů a semen, semena navíc ještě můžou být toxická v závislosti na ovoci, ze kterého pocházejí. Speciálně bych se zastavila u rozinek a hroznového vína obecně. Při požití již velmi malého množství můžou nastat střevní potíže, průjem, křeče, selhání ledvin a v některých případech i úhyn zvířete! Hrozny jsou pro malá zvířata silně toxické již ve velmi malém množství! 
Ananas: toxicita neznámá, ale již byly zaznamenány případy úhynu ježků po podání.
Avokádo: obsahuje persin, vysoce toxickou látku, která způsobuje dráždivý a neustávající kašel, katar, dýchavičnost, otoky plic, poškození srdce a nakonec smrt ježka.
 

Zelenina

Ježek by neměl jíst žádnou zeleninu, když už ji ale podáme, nebo s ní krmíme hmyz, určitě by to neměly být druhy uvedené níže.
Cibule, česnek, pažitka: obsahují jedovaté sloučeniny síry (alylpropylsulfid a N-propyldysulfid), které jsou nebezpečné ve větším množství. Způsobují průjem, zvracení, zrychlené dýchání, poškození červených krvinek a takzvanou hemolýzu.
Syrová mrkev: v syrovém stavu je mrkev a vůbec kořenová zelenina pro ježka těžko trávitelná, mrkev obsahuje za syrova látky, které zatěžují ledviny. Jako doplněk se dá použít, ovšem v malém množství, ne moc často a nejlépe na jemno nastrouhaná, aby ježkovi neuvízla v tlamce.
Papriky a rajčata: lze ježkovi podat, ale je třeba odstranit zrníčka, která jsou pro ně jedovatá.
 

Mléčné výrobky

Ježci nejsou schopni trávit laktózu a u většiny jakýkoliv experiment s mléčnými výrobky končí těžkým průjmem. Někteří američtí chovatelé sice doporučují sýr Cottage nebo neslazený jogurt, ale... jsou to mléčné výrobky jako každé jiné a proč ježkovi dávat něco, co mu může ublížit, když je spousta jiných, vhodnějších pochoutek.
 

Ryby

Ryby ne že by byly doslova jedovaté, ale jejich bílkovina je pro ježky nestravitelná. Jak se do těla dostane, tak z něj odejde a ježkovi kromě mechanického nažrání nic moc extra nepřinese. Proto by ježčí jídelníček měl rybí maso obsahovat minimálně, třeba pouze jako pochoutku.
 

Sušené pochoutky pro psy

Zdálo by se, že různá sušená masíčka a podobné pochutiny, co s takovou radostí konzumují psi a nebo i kočky jsou pro ježky také vhodné. Není tomu tak docela a při jejich podávání je třeba se řídit selským rozumem. Některé z těchto pochoutek jsou poměrně tvrdé na žvýkání a pokud už se je ježkovi podaří ukousnout, může mu kousek uvíznout na měkkém patře a mohl by se udusit. Pokud už takovou pochoutku chcete ježkovi dopřát, lze ji většinou změkčit několika hodinovým ponořením do vody, v každém případě by ji měl ale konzumovat pod dohledem. Také tyto masové tyčinky a kousky zpravidla obsahují nadměrné množství sodíku. Jeho nadbytek v organismu zatěžuje ledviny, dochází k zadržování vody v organismu a zvyšování krevního tlaku. Na většině balíčků s pamlsky je doporučené denní dávkování; není od věci si ho přepočítat na váhu ježka. Takže tyto pochoutky ano, ale pouze jako pamlsek a berte v úvahu, že ne vše je ježek schopen sníst.

Sušený hmyz, korýši a krevety

Použití těchto náhražek živého hmyzu v každodenní stravě vidím jako velký problém. Jednak sušina obsahuje prakticky jen chitinovou schránku, takže tím přicházíte o možnost dostat do ježka různé výživné látky, kterými byste jinak nakrmili živý hmyz a jednak ježek není schopen strávit velkou masu sušeného, neboť se v trávicím traktu těžko posunuje, tím dochází k zácpě a může dojít až k perforaci střeva. Sušené krevety raději nedávejte ani jako pamlsek. Jejich části jsou velmi ostré, ježek si jimi může způsobit zranění po celé délce trávicího traktu a navíc jsou velmi slané. 
 

Čokoláda

Oblíbená lidská pochoutka do ježčího jídelníčku určitě nepatří. Obsahuje alkaloid zvaný teobromin a kofein, které způsobují neklid, zrychlené dýchání, zvracení, střevní potíže, časté močení, poškození srdečního svalu a smrt. Nejnebezpečnější je čokoláda hořká nebo na vaření. Čím větší obsah kakaa, tím je čokoláda nebezpečnější.
 

Tea Tree olej

Tea Tree olej je pro APH velmi toxický i ve velmi malém množství. Protože je aromatický a vše nové ježci ihned olížou, je třeba se vyhnout používání šamponů, mastí, sprejů a jakýchkoliv jiných výrobků s Tea Tree. I jediná malá dávka může způsobit fatální selhání orgánů a úhyn zvířete!
 

Ivermectin

Spousta veterinářů ježky rádo léčí - odčervuje píchnutím Ivermectinu. U některých ježků se nic nestalo, ale byla i spousta takových, co po tomto zákroku uhynuli. Pokud je dostupná jiná forma léku (třeba Stronghold, Advocate) určitě neriskujte injekční podání. Perorální podávání Ivermectinu je spojováno s častějším výskytem rakoviny močového měchýře.
 

BHA (butylhydroxyanisol) BHT (butylhydroxytoluen)

Tato příšerná slova neskrývají nic jiného, než konzervační látky, které se často používají do marketových granulí pro kočky jako konzervační činidlo. Bohužel je často najdete i v granulích značek, které jsou považovány za ty lepší. Tyto látky jsou karcinogenní, vyvolávají onemocnění jater, ledvin, vrozené vady, atd. a je dobré se jim při hledání vhodného krmiva pro ježka určitě vyhnout. Nekrmte také granule obsahující Polysporin a Neosporin.
 

Jedovaté rostliny

Jedovatých rostlin v našich domácnostech lze nalézt ohromné množství. Pokud máte pochybnosti, zda zrovna ty Vámi pěstované Vašemu miláčkovi nemohou uškodit, projděte si prosím stránky, kde najdete úplný seznam rostlin, které již nějakou tu otravu či problémy s trávením mají na svědomí. Stránky jsou psané anglicky.
 
optimalizace PageRank.cz