Ježek ve "formě"

Stále častěji se setkáváme s dotazy typu: Je můj ježek tlustý / hubený? Jak to poznám? 
Spousta lidí řadí ježky do hmotnostní kategorie čistě podle váhy, už si však neuvědomuje, že existuje ještě jeden parametr, podle kterého se musí orientovat, a to je celková délka. Stejně jako my lidi jsme každý jiný, tak i u ježků existují v mírách značné rozdíly. Někteří jedinci můžou mít sotva 20 cm, ale někteří vyrostou opravdu do velkých rozměrů a tak nelze předpokládat, že u drobného malého ježečka ukáže váha stejnou hodnotu jako u velkého, navíc s robustní kostrou. 
Hned v začátku vyvrátím jeden z všeobecně vžitých omylů. Přinesli jste si domů miminko a máte strach, aby  nebylo tlusté, protože obezitou trpí nejen klouby, ale i veškeré orgány. Strach je oprávněný, ne však u sotva pár týdnů starých miminek. Ta by měla být krmena adlibitně, neboť mají malé žaludky, mají tedy stále hlad a proto vylézají za potravou i několikrát během dne. Předkládání vyvážené a pestré stravy je samozřejmostí. Jak ježeček poroste, přibližně tak ve 4-5 měsících ukončí růst a začne se zakulacovat. V tomto období již za potravou přes den prakticky nevylézá a je tedy třeba krmit jen jednou denně, nejlépe večer a z "dětské" potravy přejít na méně kalorickou. U každého ježka je však období ukončení růstu v jiném věku, nelze ho zevšeobecnit. Prostě to chce Vašemu mazlíkovi věnovat každý den trochu pozornosti a zaoblování tělesných proporcí Vám nemůže ujít.
Druhým takovým nešvarem je "budu ježka málo krmit, on pak tolik nevyroste". Ano, čtete správně: NEVYROSTE. Dnes, kdy je v módě vše mini je to poměrně oblíbený mýtus. On ten ježeček vyroste tolik, kolik má geneticky "zakódováno". Ale bude hubený a z nedostatku odpovídající stravy pravděpodobně i velmi nemocný.
Takže jak poznat dobrou kondici? Pokusila jsem se z dostupných měr a vah ježků, kteří jsou "tak akorát" sestavit tabulku, kolik by asi měli vzhledem k délce vážit. Data jsou pouze orientační, neznamená to, že ježek musí mít přesně na cm gramů, kolik je uvedeno. Váha se může třeba o 30g lišit a ježek může být zdravý a spokojený. Ale určitě by to nemělo být třeba o 100g více nebo méně.
 
cm 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
g 300 325 350 375 400 425 450 475 500 525 550
Hodně se traduje, že ježek, který se nemůže sbalit do klubíčka je tlustý. Ano, je tlustý, ale pokud už se nemůže sbalit do klubíčka, už je to vrchol obezity, ke kterému by majitel, pokud má své zvíře opravdu rád nikdy neměl nechat dojít. Znaky, které Vás upozorní, že není něco v pořádku jsou patrnější už daleko dříve. Patří mezi ně:
  • Bizoní hrb - za hlavou, tam, kde začíná hřbet je patrný tukový hrb, zřetelně viditelný při pohledu z boku.
  • Vyžrané břicho - při pohledu shora ježek má tvar "hrušky". Břicho znatelně přesahuje šířku hrudníku a někdy i kyčlí. Pro srovnání takto někdy vypadají samičky v nejvyšším stádiu březosti. Někdy už je ježek tak obézní, že má spíš tvar berušky. Při pohledu shora je úplně kulatý a jediné, co trčí ven je hlava.
  • Prasečí kýty - pokud ježka otočíte břichem k sobě, je znatelné ukladání tuku ve stehenních partiích. Ježek tak začíná připomínat dobře vykrmené prasátko.
  • Viditelná spojivka - některým jedincům se tuk začne ukládat do spojivkového vaku a spojivka tak začne být viditelná, tuk se doslova tlačí ven z oka. 

Hubený ježek oproti tomu má znaky poněkud jiné:

  • Propadlé boky - při pohledu shora je jasně vidět "vpadlina" v oblasti břicha.
  • Střechovitý zadek - zezadu tvar připomíná stříšku, či písmeno A. 
  • Vystouplé kosti - je zřetelně vidět páteř, kyčelní hrboly a jsou velmi dobře hmatná všechna žebra.
  • Vlající kůže - mezi přední a zadní nohou je na každé straně volná kůže, podobně jako to mají létající veverky. Zvlášť patrné je to u ježka, který byl předtím tlustý a zhubnul.

hubený ježek

Snad Vám tento článeček pomůže trochu se zorientovat, jak na tom ten Váš pichláček zrovna je. Pro ty, kteří nevědí, jak má ježeček ideálně vypadat, přidávám odkaz na standart, podle kterého se posuzují ježci na výstavě.

https://registr-jezku.webnode.cz/standard/

Tak co? Je Váš mazlík v kondici, nebo by mu strhli body za obezitu? :)

optimalizace PageRank.cz